reklam
reklam

SON DAKİKA

Biber Fm Haber
reklam

MUAMMER ULUDEMİR DENEYİMLİ KAFE HİZMETE AÇILDI

MUAMMER ULUDEMİR DENEYİMLİ KAFE HİZMETE AÇILDI
Bu haber 28 Temmuz 2017 - 11:20 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Tepebaşı Belediyesi tarafından Uluönder Mahallesi Muammer Uludemir Sanat Parkı’nda hizmete kazandırılan Muammer Uludemir Deneyimli Kafe’nin açılış töreni ve sonrasında düzenlenen konser programı, çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.

Muammer Uludemir Deneyimli Kafe’nin açılış törenine, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ses sanatçısı ve TV programcısı Faruk Demir, CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Vural Yörük, Uluönder Mahalle Muhtarı Hasan Güler, merhum Muammer Uludemir’in ailesi ile çok sayıda Eskişehirli katıldı.

Töreninde bir konuşma yapan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, deneyimli kafelerin 7.’sini açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Uluönder Mahallemiz Tepebaşı’nın eski mahallerinden, çağdaşlığını, sevgisini gösteren bir mahallemizdir. Daha önümüzde yapacağımız çok şeyler var ama deneyimli kafe mahallemizin çok önemli ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu mekan içinde hem erkekler, hem kadınlar hem çocuklar olmak üzere herkes hizmet alacak. Burası bir belde evi gibi çalışacak. Aynı zamanda burada nişanınızı yapabileceksiniz, yaş günü kutlayacaksınız, evdeki eğlencelerinizi burada yapabileceksiniz. Mahalleli ile burada kucaklaşacağız. Bu parkın tamamı yenilenecek. Ayrıca artık deneyimli kafe yapma zamanı geldiği için buradan başladık. 1996 yılında hem amfi tiyatro hem şelale vardı burada ve elden geçirildi. Burada suni havuzlar, ufak göletler, sentetik yürüyüş yolları, sentetik sahalar oluşturulmaya devam edecek. Parkımız tamamen yenilenecek ve Uluönderliler burada çok güzel zaman geçirecek. Burasının dolup taşacağına inanıyorum” diye konuştu.

Törende konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise “Burada böylesine güzel birlik ve beraberlik merkezi açan Tepebaşı Belediyemize teşekkür etmeliyiz. Bir halk ozanımızın ismini vermesi nedeniyle de kendilerine çok teşekkür ediyorum. Deneyimli kafeler, belde evleri sadece Eskişehir’de değil, tüm Türkiye’mize örnek olmuş durumda. Ben bizzat şahit oldum. Diğer illerin belediye başkanları, değerli siyasetçiler ‘Biz bunu yapabilir miyiz, nasıl yapabiliriz’ diye Başkanımız Ahmet Ataç’a soruyorlar. Aynı isimle başka yerlerde başka yerlerde belde evi olarak açıyorlar. Ben bu deneyimli kafenin de başka bir yerde aynı isimle açılacağına inanıyorum. Eskişehir’e hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

 

Merhum Muammer Uludemir’in ailesi adına bir konuşma yapan Turhan Karadoğan da deneyimli kafenin yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bugün burada olmaktan Muammer Uludemir’in ailesi olarak büyük haz aldık. Başta Başkan Ahmet Ataç olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Diliyorum ki burada güzel vakit geçirirsiniz, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Gölpazarı Tanıtım Kültür Derneği Başkanı Hicran Çınar ise “Muammer Uludere hocamızın isminin verildiği bu mekanda olmaktan çok mutluyuz. Bunu sağlayan Başkan Ahmet Ataç’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Uluönder Mahalle Muhtarı Hasan Güler de mahalleye kazandırılan tesisten ötürü Tepebaşı Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Burada sizlere Ahmet Ataç’ı ve neler yaptığını anlatmama gerek yok. Kendisi, belediyeciliğin nasıl yapıldığını Eskişehir’e ve tüm Türkiye’ye göstermiştir. İyi ki varsınız Başkanım, sayenizde hayat Tepebaşı’nda” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Muammer Uludemir Deneyimli Kafe’nin açılış kurdelesi alkışlar eşliğinde kesilerek, katılımcılar tarafından gezildi. Programda daha sonra konser alanına geçildi. İlk olarak sahne alan sevilen ses sanatçısı ve TV programcısı Faruk Demir, Sarı Saçlım Mavi Gözlüm, 10. Yıl Marşı, Ankara Marşı, İzmir Marşı’nın yanı sıra Sen Benden Gittin Gideli, Leylim Ley, Ben Yoruldum Hayat ve Bağdat gibi şarkılar ile alanı dolduran vatandaşları kah coşturdu kah duygulandırdı.

Konserin final kısmında ise Başkan Ataç ve çocuklar da sahneye çıkarak Türk Bayrakları eşliğinde 10. Yıl Marşını hep bir ağızdan seslendirdi. Program bir diğer ses sanatçısı Hira’nın seslendirdiği türküler ile son buldu.

 

MUAMMER ULUDEMİR SANAT PARKI

Uluönder Mahallesi Fahrettin Altay Caddesi üzerinde bulunan, 31.765 m²’lik alana sahip, 1996 yılında yapımı tamamlanarak hizmete sunulan ve 2010 yılında Muammer Uludemir Sanat Parkı ismi verilen parkta yenileme çalışmalarında sona gelindi.

Uzun süredir hizmet veren, büyüklüğü ve yeşil alan varlığıyla Tepebaşı’nın önemli parklarından olan Muammer Uludemir Sanat Parkı, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Uluönder Mahalle Meclisi’nin çalışmalarıyla ortaya çıkan projesi ile pek çok yeniliği beraberinde getirmiştir.

Parkın aradan geçen zamanda eskimiş yapısal fonksiyonları yenilenerek, aydınlatma ve sulama sistemleri modernize edilerek günümüz şartlarına uygun hale getirilmiştir.

 

MUAMMER ULUDEMİR DENEYİMLİ KAFE

Parkta hızlı kent yaşamı içinde sakin bir durak ve bir bardak çay kadar sıcak bir ortam sunan, çocuklardan gençlere, kadınlardan yaşlılara ve engellilere toplumun her kademesine farklı olanaklar tanıyan Deneyimli Kafelerden biri daha hizmete açıldı.

Türk Halk Müziği Araştırmacısı ve Derlemecisi merhum Muammer Uludemir’in adının verildiği 162 m²’lik Deneyimli Kafe açılış töreni ve halk konseriyle vatandaşların hizmetine sunuldu.

 

MUAMMER ULUDEMİR KİMDİR?

Türk Halk Müziği Araştırmacısı ve Derlemecisi merhum Muammer Uludemir; 1941 Eskişehir’in Hacıalibey Mahallesinde dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini de Eskişehir’de tamamlamıştır.

Müziğe olan merakı ve yeteneği sayesinde lise radyosunda hem bağlama çalmış hem de koroyu yönetmiştir. Eskişehir Halk Eğitim Merkezinde yıllarca Halk Müziği koro yöneticiliği ve bağlama öğreticiliği yapmış, öğrenci yetiştirmiştir. Eskişehir ve çevresinden pek çok derlemeleri bulunan Muammer Uludemir’in derlemeleri TRT repertuarına da alınmıştır. “Eskişehir Türküleri” ve “Eskişehir Folklor Müzik Derlemeleri” adlı kitapları yayınlanmıştır.

1982 yılında emekli olduktan sonra İzmir 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Türk Müziği Bölümünü kazanarak müzik üzerine yükseköğrenim yapma hayalini gerçekleştirmiştir. Yüksek Lisansını da tamamlayan Muammer Uludemir tezini “Eskişehir Semahları” üzerine hazırlamıştır.

9 Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde iki yıl boyunca ders vermiştir. Kültür Bakanlığı tarafından “Eskişehir Semahları” ve “Türk Halk Musikisinde Söz-Dizim İlişkisi” adlı kitapları yayınlanmıştır.

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA