Eskişehir'in Haberi

FUAR ALANINA HARCANAN PARANIN FAİZİ BİLE ESNAFA CANSUYU OLURDU

FUAR ALANINA HARCANAN PARANIN FAİZİ BİLE ESNAFA CANSUYU OLURDU
Bu haber 28 Aralık 2017 - 14:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eskişehirli çiçekçiler, kendileriyle toplantı yapan ETO Başkan Adayı Erdoğan Tekgöz’e, “Dertliyiz, yalnızız, kimsenin umurunda değiliz” diye dert yandılar. Tekgöz, çiçekçilere, “Fuar için harcanacak paranın sadece faiziyle yüzlerce esnafa kredi, can suyu verilebilirdi” dedi.

Eskişehir Ticaret Odası Başkan Adayı Erdoğan Tekgöz, sektörlerin sorunlarına ilişkin rapor çalışması ve seçim gezileri kapsamında bu kez çiçekçi esnafıyla bir araya geldi. Ayten Usta’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya yoğun katılım gösteren çiçekçileri dinleyen Tekgöz, tüm meslek dallarının, komitelerinin sorunlarıyla ve çözüm önerileri ile ilgili raporlar hazırladıklarını söyledi. Tekgöz, “ Sıkıntıların çözümü aşamasında ve işlerinin geliştirilmesi noktasında Odanın çok büyük yaptırım gücü var ama maalesef bugüne kadar yeterince kullanamamış. Sorunların çözümü konusunda gereken çalışmalar maalesef yapılamamış ‘’ diye konuştu.

Esnaf Suni Teneffüsle Yaşamaya Çalışıyor

Toplantıya katılan esnaflar, Eskişehir’de 60’dan fazla çiçekçinin faaliyet gösterdiğini, bu işletmelerin önemli kısmının sorunları bulunduğunu söyledi. İşlerini büyütmek bir yana, borç içinde olduklarına dikkat çeken çiçekçiler, “Derdimiz çok, ilgilenen kurum yok. Adımız yok, Ticaret Odası başta olmak üzere arkamızda duran yok. Hâlbuki çoğumuzun ihtiyacı olan biraz ilgi ve ayakta kalabilmek için destek” dediler. Bunların sadece çiçekçilerin değil, diğer birçok sektörün ortak sorunu olduğunu ifade eden Erdoğan Tekgöz de, “ Küçük esnafımız da, küçük sanayicimiz de suni teneffüsle yaşamaya çalışan, yalnız bırakılmış insanlar. Oda sadece üyesinden alan değil, üyesine veren olmalı. Yasa gereği aidatını alacak ama karşılığını da hizmet olarak vermek zorunda” dedi.

Para Varken Bile Düzgün Kredi Verilmedi

Devletin verdiği cansuyu kredisine aracılık etmek dışında ETO’nun esnafın derdine derman olamadığını vurgulayan Tekgöz, “ Parası varken bile düzgün kredi veremedi. Aslında küçük esnafa biraz destek verilse, ticaretin gelişmesi için katkı yaratılsa çok şey değişir. Doğruyu da yanlışı da söylemek zorundayız. Mefruşatı hariç 74milyon liraya mal olacak fuar alanının ticaret erbabına kazandıracağı bir şey yok. Getirisi götürüsü hesaplanmadan yapılan bir proje. Senede 3-5 tane fuar yapacaklar, bir fuarın getirisi en fazla 300 bin lira. Türkiye ortalaması 100-150 bin lira arasında” şeklinde konuştu. ETO Başkan Adayı Erdoğan Tekgöz, fuar yerine teknoloji üniversitesi yapılsaydı, sadece kente gelecek 5 bin öğrencinin, tüm esnafa çok şey kazandıracağını söyledi. Tekgöz, şöyle devam etti:

Fuar 3 Milyon, Öğrenciler 120 Milyon Lira Bırakır

“Özel Vakıf Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci ortalama ayda yaklaşık

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER