reklam
reklam

SON DAKİKA

Biber Fm Haber
reklam
Fadime Yaşar AVCI

Tarih Kokan Sayfalar

Tarih Kokan Sayfalar
Bu haber 09 Eylül 2017 - 9:12 'de eklendi ve 70 views kez görüntülendi.

Hepimiz tarih bilir ve üstelik en doğrusunu biliriz .

Tarih önemli midir ? Ben size iddalı bir yanıt vereyim  . Tarih biliginiz benliğinizdir . Günlük tutarsanız ya da tutmuşsanız kendi gelişiminizi adım adım görür , hissedersiniz . Çevreniz size daha az zarar verir , günlüğünüzden hatalarınızı görür , hissedersiniz . Çevreniz size daha az zarar verir , günlüğünüzden hatalarınızı görür tekrar etmezseniz .  Toplumsal hafıza alan tarih de böyledir . Her toplumun birey gibi hayalleri , anıları vardır . Bu hayaller ve anılar doğru orantıda ilerlerse toplum , refaha , huzura ere . Yok anılar karışık , hayaller toz pembe ise sonuç hüsran olur .

Toplum olarak İstanbul’un fethinin nasıl olduğu konusunda bile uzlaşamıyoruz . Efendim birileri gemileri karadan indirdik derken , birileri yok öyle bir şey deyip kestirip atıyorlar . Bir televizyon programında üstelik bu saatlerce tartışılabiliyor . Ne saçma İstanbul alınmış sonuçta diyebilirsiniz . Bu tartışma kendinize , toplumumuza güveninizi ve algınızı gösterir . Bir de Türk olarak Ortaçağ’da gemileri karadan indirecek bilhiye , güce sahip olduğunuza inanmanız önce kendinize sonra topluma güvenmenizi sağlar , aynı zamanda Osmanlı mirası ile sorununuz yoktur. Algınız Osmanlı’yı dışlamıyordur . Yok gemileri karadan yürütme efsanedir diyorsanız kendinize ve toplumunuza güvenme , Osmanlı mirasını reddetme gibi bir durum söz konusu olabilir . Olabilir diyorum herkesin algısı farklılık arzedebilir , farklı açıklamalar getirilebilir . Ama tarihi olaylara bakışımız ya kendimizi hor görmeye ya da göklere çıkarmak.

Bu köşede yarihi olaylar ve onların günümüze etkileri üzerine sohbet edeceğiz . Sohbet karışılıklıdır , biliyorum . ‘’ Tarih ‘’ geliyor . Bir fizikçiye , kimyacıya , jeoloğa ahkam kesemezsiniz ama tarihçiye öyle mi ? Üniversiteden mezun olalı üç yıl olmuş , öğretmenlikte yapıyorum . Bir aile sohbetinde ‘’ İkinci Dünya Savaşı ‘’ yılları yaşananlar konuşuluyor . Savaşa girseydik Rusyada’ki Türkler’i kurtaracakmışız , herkes ayrı bir şey söylüyor . Ben ise nasıl bir yıkımla sonuçlandığını bildiğim için ‘’ iyi ki katılmamışız , belki Yalta Konferans’ı paylaşımı gerçek olur , bugün bizde olmazdık ‘’ dedim . Bana ters ters bakıp ‘’ Sen ne bileceksin  ? Senin okuduğun okullar yanlış öğretiyor ‘’ diyerek de ekledi. Bu olaydan sonra insanların yanlışlarını düzeltmek gibi ayrı bir dert  , düzeltmemek ayrı bir dert  oldu . İşte toplum olarak durumumuz , tarih algımız üzerine kurulu . İşte buradaki yazılarımda sizlerle ne göklere çıkacağız , ne de yerdeler de sürüneceğiz . Aynaya bakıp gördüklerimizi yazacağız .

Sevgiyle kalın efendim …

Fadime Yaşar AVCI

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA