reklam
reklam

SON DAKİKA

Biber Fm Haber
reklam

SENFONİDEN MUHTEŞEM SEZON AÇILIŞI

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sezon açılışında dünyaca ünlü piyanist-besteci Fazıl Say’ın bestesi ‘İki Piyano için Konçerto Op. 48’ adlı eserini büyük bir başarıyla seslendirerek, Türkiye Prömiyerine imza attı.

 

Eskişehir’in kültür sanat kenti durumuna gelmesinin temel taşlarından olan Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası 16. sezon açılışında, otuza yakın uluslararası ödülün sahibi Avrupa Birliğinin ‘Kültür Elçisi’ ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın eserini konuk etti.

 

Şef Ender Sakpınar’ın yönettiği Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, konuk piyanist sanatçıları Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner’e eşlik ettiler. Sanat ve Kültür Sarayı’ndaki sezon açılış konserine Eskişehirli sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Merdiven boşluklarının bile dolu olduğu konserde, Senfoni Orkestrası ve konuk sanatçılar, konserin ilk bölümünde, 25 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada dinleyicileri ve eleştirmenleri derinden etkileyen Fazıl Say’ın,  ‘İki piyano için konçerto, Opus 48’ adlı eserinin Türkiye Prömiyerini büyük başarıyla gerçekleştirdiler. Allegro- Moderato (ataca), Moderato-Lento ve Presto bölümlerinden oluşan eseri dinleyen sanatseverler, piyanistler Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner’in performansını alkışlarla ödüllendirdiler. Israrlı alkışlar nedeniyle üç kez sahneye gelen Duo Blanc & Noir ikilisi konuk piyanistler, Eskişehirliler için, üç eser daha seslendirdiler.

 

Konserin ikinci bölümünde Senfoni Orkestrası, ünlü besteci P. I. Tchaıkovsky’nin, ‘Senfoni No. 6 si minör Op. 74 ‘Patetik’ adlı eserini seslendirdi. Şef Ender Sakpınar konser sonrası yaptığı konuşmada, yeni sezonda da her zaman olduğu gibi ses getiren konserler vereceklerini, yerli yabancı ünlü solistleri ve şefleri konuk edeceklerini söyledi.

 

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası gelecek haftaki konserde Şef Işın Metin ve solist olarak keman sanatçısı Nicolas Koeckert’i konuk edecek. 29 Eylül 2017 Cuma günü Büyükşehir belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’ndaki konserde R. Korsakov’un Şehrazad ve M. Bruch’un Keman Konçertosu sol minor isimli eserleri seslendirilecek.

 

Fazıl Say’ın bestesinin Türkiye Prömiyeri Eskişehir’de gerçekleşti

SENFONİDEN MUHTEŞEM SEZON AÇILIŞI Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sezon açılışında dünyaca ünlü piyanist-besteci Fazıl Say’ın bestesi ‘İki Piyano için Konçerto Op. 48’ adlı eserini büyük bir başarıyla seslendirerek, Türkiye Prömiyerine imza attı.   Eskişehir’in kültür sanat kenti durumuna gelmesinin temel taşlarından olan Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası 16. sezon açılışında, otuza yakın uluslararası ödülün sahibi […]

23 Eylül 2017 'da eklendi ve 14 views kez izlendi.
Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GALERİLER
reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA