reklam
reklam

SON DAKİKA

Biber Fm Haber
reklam

Hindistan mahkemesi: 18 yaş altındaki gelinle cinsel ilişki tecavüzdür

Hindistan mahkemesi: 18 yaş altındaki gelinle cinsel ilişki tecavüzdür
Bu haber 11 Ekim 2017 - 12:38 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Yüksek Mahkeme, reşit olmayan kız çocuklarıyla evliliklerde cinsel ilişkinin tecavüz kapsamına alınmasına karar verdi. Resmi verilere göre, ülkede çocuk yaşta 23 milyon gelin bulunuyor.

Hindistan’da Yüksek Mahkeme, 18 yaşın altındaki kız çocuklarıyla evliliklerde cinsel ilişkinin tecavüz olduğuna hükmetti. Hindistan NDTV kanalının haberine göre, kararda “Reşit olmayan kadınlar bir yıl içinde kocalarına karşı şikayet başvurusunda bulunabilirler” denildi.

Mahkemenin kararında ‘tecavüz yasasındaki istisnaların ayrımcı, değişken ve keyfi olduğu’ ve ‘bunun kız çocuğun vücutsal bütünlüğünü ihlal ettiği’ ifade edildi.

‘Tecavüzden soruşturma açılabilecek’

Yargı sürecini başlatan Bağımsız Düşünce (Independent Thought) adlı sivil toplum kuruluşu hukukçularından Vikram Srivastava mahkeme kararının çocukları koruyacağını söyledi. NDTV’ye konuşan Srivastava, “Bugün verilen karar şunu söylüyor: 18 yaşın altında bir kız çocuğuyla evlenmiş olan kişiler hakkında, kızın cinsel ilişkiden bir yıl içinde şikayetçi olması halinde, tecavüzden soruşturma başlatılabilecek” dedi.

Hükümet mahkemenin kararına, evlilik kurumuna zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıktı. Hükümetin mahkemeye sunduğu yeminli ifadede, çocuk yaştaki kız çocuklarıyla evliliğin, ekonomi ve eğitim gelişimi bakımından eşitsizlikler göz önüne alındığında bir gerçek olduğuna dikkat çekildi.
Times of India’nın haberine göre, ifadede “Evliliğin tamamına erdirilmesinin tecavüz gibi böylesine ciddi bir saldırıyla suç kapsamına alınması uygun ve uygulanabilir değildir” denildi.

Hindistan’da resmi verilere göre, 18 yaşında altında 23 milyon gelin bulunuyor. 18-29 yaş aralığındaki kadınların yüzde 46’sı, 18 yaşından önce evlendirilmiş.

Kaynak: Deutcshe Welle

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA