Eskişehir’in Haberi

Muyu, Uyum İçin Kolları Sıvadı: Tüm Çocukları Uyum İçin Resim Yapmaya Çağırıyor

Muyu, Uyum İçin Kolları Sıvadı: Tüm Çocukları Uyum İçin Resim Yapmaya Çağırıyor
Bu haber 06 Mart 2018 - 10:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 3. Muyu Resim Yarışması başladı.Çocukların gözünden göç ve göçün yarattığı zenginliğe dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yarışmada bu yıl “Zenginliğimiz Farkındalığımız” teması işlenecek.

Dünyanın 190 ülkesinden göçmene ev sahipliği yapan ülkemizde Türk vatandaşları ile göçmenlerin uyumu konusunda çalışmalar yapan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen Muyu Resim Yarışması’nın üçüncüsünü başlattı.

Bugüne dek yüzbinlerce çocuğa ulaşan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, çocukların karşılıklı uyum ve empati yeteneklerinin gelişmesine katkı sunan Muyu karakteriyle çocukların hayatına dokunmaya devam ediyor. 2016 yılından bu yana düzenlenen resim yarışmalarına bugüne dek 5 bini aşkın Türk ve göçmen çocuk resimleriyle katıldı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek yarışmada ilkokul ve ortaokul seviyesindeki Türk ve göçmen binlerce çocuk göçün bir zenginlik olduğunu çizimleriyle anlatacak.

1 Mart ile 9 Nisan tarihleri arasında başvuruların kabul edileceği resim yarışması iki kategoride düzenlenecek. İlkokul ve ortaokul seviyesinden beşer resmin ödüllendireceği yarışmada, her iki kategoriden öğrencilere birer adet dizüstü bilgisayar, birer boyama seti ve birer Muyu Seti hediye edilecek.Yarışmanın kazananları 16 Nisan 2018 tarihinde www.goc.gov.tr ve www.uyumcocuk.gov.tr adreslerinden ilan edilecek.

Daha önce “göç ve göçmen” ve “göçmen arkadaşım” temalarıyla düzenlenen yarışmada bu yıl çocuklar göçün bir zenginlik olduğunu “zenginliğimiz farkındalığımız” temasıyla işleyecek.

Muyu Karakteri ve Eğitim Seti

Göçmen çocukların Türkiye’ye aynı zamanda Türkiye’deki çocukların göçmen çocuklara uyum sağlaması, karşılıklı kültürlerin tanınması, çocukların uyum içerisinde yaşaması ve paylaşım yapabilmesi açısından köprü oluşturması için tasarlanan “Muyu” karakteri, 6-11 yaş arası çocukların dil ve psiko-sosyal gelişimine katkı sağlıyor.

Muyu ve arkadaş karakterlerinin maceralarını içeren hikaye kitapları ve eğitim setleri hazırlanarak bugüne dek 125 bin çocuğa ulaştırıldı.Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde hazırlanan hikaye kitapları ve hikayeli boyama kitaplarının yanı sıra motif boyama kitabı, resim defteri, boyama kalemleri ve kalem kutusu gibi ürünlerin yer aldığı setler, her yıl çocuklara ulaştırılıyor.

Halen içeriği zenginleştirilen ve yeni maceraların eklendiği Muyu’nun hikayeleri ve Muyu seti, önümüzdeki yıl 100 bin çocuğa ulaştırılacak. Öte yandan çocukların farklı kültürleri tanıyabileceği ve bilgilerini tazeleyebileceği Muyu Eğlence Kutusu isimli masa oyunu binlerce çocuğa ulaştırılacak.

Çocuklara yönelik oluşturulan www.uyumcocuk.gov.tr platformuyla da çocukların gelişimine katkı sunulurken, uyumu ve iletişimi destekleyici, farklı kültürleri tanıtan içerikler oluşturuluyor. Farklı bölgelerden ve kültürlerden hikayelere, oyunlara yer verilen platformda, bilgi yarışması, tekerlemeler ve masallar da yer alıyor. 7-13 yaş arası çocuklar için hazırlanan platform Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde yayın yapıyor ve her ay on binlerce çocuk tarafından ziyaret ediliyor. Çocuklara platformu kişiselleştirebilmeleri için çeşitli özellikler sunan www. uyumcocuk.gov.tr’de, ailelere yönelik bölüm de bulunuyor.

Etiketler :
http://www.biberfm.com.tr/wp-content/uploads/2018/05/300x250.png
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER