Eskişehir’in Haberi
Erkan Kantarcı

Naum Shlamanov : Namı Diğer Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu

Naum Shlamanov : Namı Diğer Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu
Bu haber 21 Kasım 2017 - 6:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

15 yaşında iken Brezilya’da düzenlenen dünya gençler halter şampiyonasında 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. Aynı dönemde silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran halterci olarak tarihe geçmiştir. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını aldı.
Naim Süleymanoğlu, Time dergisine kapak olan tek Türk sporcuydu. Üç olimpiyat altın madalyası, yedi dünya şampiyonluğu ve altı Avrupa şampiyonluğu vardı. Tam 46 kez dünya rekoru kırmış bir efsaneydi.
Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak efsane oldu. Spor otoritelerine göre ‘tüm zamanların en iyi haltercisiydi.
İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı.
1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada ‘yılın haltercisi’ seçildi.
1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu.
Türkiye’ye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.
1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.
Uluslararası Halter Federasyonu’nun Aralık 2000’de Atina’da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

 

 


Aslında kimdi Süleymanoğlu?
Asıl adı Naum Shlamanov olan Türk asıllı Bulgar vatandaşı olan Naim, 23 Ocak 1967’de Bulgaristan’da doğdu. Naim Süleymanoğlu haltere 1977 yılında başladı., ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 senesinde, Melbourne, Avustralya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda bir süre ortadan kaybolan ve daha sonra 11 Aralık’ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak, Türkiye’de yaşama, ve Türk Milli Takımı adına karşılaşmalara çıkma telebinde bulunan sporcu, talebinin kabul edilmesinin ardından, Naim Süleymanoğlu adını aldı. Özal’ın örtülü ödenekten Bulgaristan’a Naim için yetiştirme parası verdiği bilinmektedir. Özal, görkemli bir törenle Türk ve dünya kamuoyuna tanıtmıştır Naim’i. Bulgaristan’da Türklerin yaşadığı sorunlar belki de onunla daha da gündeme gelmişti. Yüzbinlerce soydaşımız da onun gibi Türkiye’nin yolunu tuttular. Naim Süleymanoğlu, sadece şampiyon bir sporcu değil, ezilen, asimile edilmeye çalışılan Bulgaristan Türkünün haklı davasının dünyaya duyurulmasında sembol bir isimdi.
Sadece Bulgaristan Türklerinin kurtuluşunda değil, Jivkov rejimin yıkılmasındaki rolünden dolayı Bulgarlar için de sembol isimdi.
Allah rahmet etsin. Mekanın cennet olsun ŞAMPİYON

Naim, onlarca defa bayrağımızı göndere çektiren, bir neslin unutulmaz sporcusu ruhun şad olsun…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA