Eskişehir’in Haberi
Ercan Heperenler

HASTANELERDE GÜVENLİK HİZMETLERİ

HASTANELERDE GÜVENLİK HİZMETLERİ
Bu haber 24 Kasım 2017 - 17:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hastaneler her gün yüzlerce insanın ziyaret ettiği, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren işletmelerdir. Diğer işletmelerden farklı olarak hastanelerde hizmet sunulan müşteriler (hastalar) normal ruh halinde olmayan üzgün, zaman zaman sinirli, fazla beklemek istemeden sonuç almak isteyen, normal zamandan daha alıngan kişilik özellikleri gösterebilirler. Böyle ruh hallerinde olan müşterilerine ( hastalarına) hizmet veren hastaneler sağlık çalışanlarının, hasta ve hasta yakınlarının can, mal, namus güvenliklerini sağlamak, büyük bir sermaye ile kurulan hastanenin fiziki yapısını ve kullanılan malzemeleri her türlü hırsızlık, sabotaj vb. olaylarına karşı korunmak için, hastanelerde güvenlik birimleri 5188 Sayılı Kanun Kapsamında görev yapmaktadır. Hastaneler güvenlik birimlerini kendi bünyesinde oluşturabildikleri gibi outsourcing (taşeron) firmadan satın alma yoluyla da sağlayabilirler.

Hastanelerde iyi bir güvenlik hizmetinin verilmesi ancak, hastane inşaatına başlanmadan proje aşamasında, güvenlik biriminin görevini nasıl daha kolay, güvenli, hızlı bir şekilde yerine getirebileceği iyi bir planlamanın yapılmasına bağlıdır. Olası meydana gelebilecek olaylar ( sabotaj, hırsızlık, yangın, deprem vb.) Yapılacak hastane üzerinde simülasyon yöntemiyle canlandırılıp Bu olaylara güvenlik birimlerinin en etkili şekilde müdahale edebilmesinin hastanenin fiziki yapısı bakımından bir sorun teşkil edip etmediği belirlenmelidir. Buna bağlı olarak hastanenin fiziki yapısının (giriş, çıkışlar, koridorlar, hasta bekleme salonları, hasta odaları, poliklinikler, hastane otopark, morg, acil servis vb.) Güvenlik bakımından zaaf yaratmayacak şekilde planlanarak inşa edilmesi gerekir. Bunun için güvenlik danışmanlarından inşaata başlamadan evvel görüş alınmalı ve koordineli çalışılmalıdır. Hastanede görev alacak güvenlik yöneticisinin işini kolaylaştırmak ve koordineli çalışmalara en basitinden bir örnek teşkil etmesi bakımından, örnek vermek gerekirse, hırsızlık olaylarına karşı hasta odalarına çelik kasaların konulması, bu konunun proje aşamasında ele alınarak yerlerinin belirlenmesi hem güvenlik birimlerinin işini kolaylaştırırken hem de hasta odalarında estetik açıdan güzel bir sunum planlanmasına yardımcı olacaktır.

Hastanelerde güvenlik birimlerinin karşılaştığı sorunları incelediğimizde hasta kaynaklı, yönetici kaynaklı, eğitim, iletişim, kalite ve kullanılan araç ve gereç kaynaklı olduğu görülmektedir. Hastane güvenlik biriminin sorunlarının en aza indirilmesi hastane yönetiminin güvenlik birimine verdiği öneme, güvenlik yöneticisinin eğitim, bilgi ve tecrübesine (özellikle hastane güvenlik yöneticisi HAP Hastane Acil Afet Planı konusunda, iletişim ve stres yönetimi konusunda eğitim alması şart) güvenlik personeli olarak çalışacak kişilerin seçilirken diğer kurumlarda çalışan güvenlikçilerin seçiminden farklı olarak daha dikkatli olunmasına (eğitim, iletişim ve fiziksel görünüme) bağlıdır. Hastanelere verilen kalite belgelerinde güvenlik hizmetlerinin de değerlendirilmeye alınması ve puanlamayı etkilemesi bu konuda gösterilecek yaklaşımları olumlu yönde etkileyecektir.

Ercan HEPERENLER

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA