Eskişehir’in Haberi

ABD’nin Bıraktığı Boşluğu Çin Dolduruyor

ABD’nin Bıraktığı Boşluğu Çin Dolduruyor
Bu haber 01 Aralık 2017 - 16:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Washington Post’un bugünkü başmakalesinde Eugene Robinson ABD Başkanı Trump’ın öngörülebilirlikten günden güne daha da uzaklaştığını yazıyor. Kamuoyunun, Başkanın davranışlarını ne ölçüde ve daha ne kadar süre “akılcı” olarak niteleyebileceği konusunu sorguluyor.

Yazar, Trump’ın örneğin Eski Başkan Obama’nın doğum yerinin Hawaii mi yoksa Afrika mı olduğu sorununa kafasına takıp bir öyle, bir de böyle söylemesini zihin sağlığının bozulmasına işaret edebileceğini öne sürüyor.

Başkanın bir yandan zenginlerin vergisini azaltırken taraftarlarının saflarını sıkılaştırmayı umduğunu ama diğer yandan da popülaritesinin gittikçe düştüğünü belirterek, durumun kontrol dışına çıkma tehlikesine dikkat çekiyor.

Bu arada ABD’nin dünyanın her yerinde hatta müttefikleri gözünde bile kredi kaybına uğradığını ve bu durumun yarattığı boşlukları günden güne güçlenen Çin’in memnuniyetle doldurduğunu bildiriyor.

Yine Washington Post’un aktardığına göre, 30 Kasım Perşembe günü Çin resmi medyası, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping’in, bir gün önce buluştuğu ABD Eski Başkanı Barack Obama’nın iki ülkenin diplomatik ilişkileri konusunda harcadığı çabaları övdüğünü yazdı.

Xi Jinping ayrıca, iki ülke arasında uzun dönemde sağlıklı ve istikrarlı bir ilişki ortamı oluşmasının iki ülkenin de çıkarı gereği olduğunu belirtti. Xi, bilindiği üzere, birkaç hafta önce de resmi bir ziyaret çerçevesinde Başkan Trump’ı ağırlamıştı.

Bu arada, Başkan Trump’ın dış politika doğrultularından emin olamayan pek çok dünya ülkesinin de, ABD’nin mevcut dış politika çizgisini anlayabilmek için onun selefi Obama’yı izledikleri göze çarpıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA