Eskişehir’in Haberi

EKSİ 25 DERNEĞİ GENÇLİK GRUBU “1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ” AÇIKLAMASI

EKSİ 25 DERNEĞİ GENÇLİK GRUBU “1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ” AÇIKLAMASI
Bu haber 02 Aralık 2017 - 6:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AÇIKLAMASI

Eksi 25 Derneği’nin genel amacı 25 yaşına kadar bireyleri her türlü şiddete karşı korumak, hak ihlalleri ve ayrımcılıkla mücadele etmektir. Bizler, Eksi 25 Derneği Gençlik Grubu olarak,  “1 Aralık Dünya AIDS Günü”nde; din, dil, etnik köken, meslek, yaş, cinsiyet, yetişkin veya çocuk ayrımı yapmadan herkesi etkileyen HIV konusunda, medya yoluyla toplumun her kesimine ulaşarak, HIV ile yaşayan bireylere karşı ayrımcılık ve ön yargıları kaldırmak, toplumu bu konuda bilinçlendirmek için, Pozitif Yaşam Derneği’nin de katkılarıyla farkındalık yaratmayı amaçlamaktayız.

HIV, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilen bir virüstür. AIDS ise, tedavi edilmediği durumda HIV enfeksiyonunun bağışıklık sistemini yetersiz hale getirdiği ve hastalık belirtilerinin başladığı duruma verilen addır. Yani HIV, doğrudan bağışıklık sistemini etkileyen bir virüs türüyken AIDS, HIV’in tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkan hastalıklar bütünüdür.

Sosyal Ortamlardan Bulaşmaz!!!

HIV, zannedildiği kadar bulaşıcı değildir. HIV, sosyal ilişkilerle, öpüşmekle, sarılmakla, aynı ortamda bulunmakla, kuaför araç-gereçleriyle, aynı kaptan yiyip içmekle, gözyaşıyla, hapşırmakla, öksürmekle, kan içermemek koşulu ile tükürükle, aynı tuvaleti kullanmakla, korunarak cinsel ilişkiye girmekle ve sivrisinek ısırması ile bulaşmaz. HIV, dış ortamda oksijen ve güneş ile temas ettiğinde uzun süre yaşamamaktadır.

HIV 3 Yolla Bulaşır

HIV’in sadece ve sadece 3 temel bulaş yolu bulunmaktadır; korunmasız cinsel ilişki, kontrol edilmemiş kan ve kan ürünleri alış-verişi, gerekli önlemler alınmadan anneden bebeğe doğum sırasında ve emzirme yoluyla bulaşabilmektedir. Unutulmamalıdır ki korunmasız cinsel ilişki ile sadece HIV değil, tüm diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar bulaşabilmektedir.

HIV Enfeksiyonu günümüzde birden fazla test tekniği ile hızlı bir şekilde tespit edilebilmekte ve ülkemizde de pek çok özel veya kamu hastanelerinde bu testler yaptırılabilmektedir.

HIV’ın Tedavisi Vardır

Bugün HIV Enfeksiyonu ilaç tedavisi ile kontrol altında tutulabilmekte ve bireyler sağlıklı şekilde hayatlarına devam edebilmektedir. HIV tedavisi sosyal güvenlik sistemi içerisinde ücretsizdir. Tedavi günde tek tablet ilaç kullanımı veya ikili ilaç kombinasyonu şeklinde kolay ve etkili bir biçimde yapılmakta, bireyin günlük yaşantısı içerisinde herhangi bir sıkıntı da yaratmamaktadır.

Tedavi Edilirse Bulaş Önlenir

Her gün düzenli sürdürülen tedavi, bireyin hem sağlık durumunu diğer herkes gibi sürdürmesini sağlamakta hem de bulaştırıcılığı neredeyse sıfır oranına düşürmektedir. Günümüzde sadece HIV Enfeksiyonu değil AIDS evresinde bile tedavi etkin olmakta, bireyin sağlıklı bir yaşam sürdürmesi sağlanabilmektedir. Son yıllarda AIDS evresinde ölüm oranı oldukça düşmüştür. Önemli olan tek şey diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi bireyin tedavi olmayı kabul etmesidir.

Nasıl Korunabiliriz?

HIV’den korunmanın farklı yöntemleri vardır. Bu yöntemler arasında prezervatif kullanmak, kontrol edilmiş güvenli kan ve kan ürünleri kullanmak, ortak enjektör kullanmamak, bebeğe geçişi önlemek için gebelik öncesi ve sırasında HIV testi yaptırmak, doğumda gerekli önlemleri almak ve annenin HIV ile enfekte olmuş olması durumunda bebeğin emzirilmemesini sağlamak yer almaktadır.

HIV ile yaşayan bireyler diğer bireylerle aynı haklara sahiptir. HIV ile yaşayan bireylerin evlenmelerine bir engel bulunmamakla birlikte cinselliği yaşamaya engel olan bir durum da söz konusu değildir. Bireylerin evlenme hakları gibi, üreme ve çocuk sahibi olma hakları da vardır. HIV ile yaşayan bireyler sağlıklı bebekler dünyaya getirebilmektedirler.

Toplumdaki ön yargı ve yanlış bilgiler neticesinde HIV ile yaşayan bireyler, çeşitli hak ihlallerine ve dışlanmaya maruz kalabilmekte, çalışma hayatında ayrımcılıkla karşı karşıya gelebilmekte hatta işinden olma gibi büyük hak ihlalleriyle karşılaşabilmektedirler. Aile ve sosyal çevre tarafından da kabul görmeme gibi problemler yaşayabilen bireyler, hastalıklarını saklama eğilimi göstermektedirler. Oysaki HIV ile enfekte olmuş olmak, utanılacak ve saklanacak bir durum olmamakla birlikte şeker ve tansiyon gibi kronik bir hastalıktır. Düzenli ilaç tedavisinde olan, HIV ile yaşayan bireyler kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedirler.

Ülkemizde Artış Hızı %522’dir.

HIV ile enfekte olma oranı Türkiye’de artmaktadır. 2017 yılında yapılan araştırmalarda Türkiye’deki artış hızı %522 olarak tespit edilmiştir. Eksi 25 Derneği Gençlik Grubu olarak, bu artışa dikkat çekerek,  bireylerin bu konuda bilgilendirilmesi ve düzenli olarak HIV testi yaptırmasını gerekli buluyoruz.

HIV ile Enfekte Olma Yaşı 13’e düşmüştür.

HIV ile enfekte olma yaşının 13 yaşa kadar düşmüş olması, durumun ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Çocuk ve gençleri koruyabilmek ve HIV ile yaşayan bireylere karşı ön yargıyı değiştirmek için bu konuda duyarlı ve bilgili olma sorumluluğunu hissetmekteyiz. Bizlerin bu kadar hassas olduğu bir konuda, sizlerin de duyarlı olacağını umuyoruz.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA