Eskişehir'in Haberi

Anadolu Üniversitesi Sismik İzolatörü Test Merkezi’nin açılışı yapıldı

Anadolu Üniversitesi Sismik İzolatörü Test Merkezi’nin açılışı yapıldı
Bu haber 14 Aralık 2017 - 10:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Anadolu Üniversitesi Sismik İzolatörü Test Merkezi’nin açılışı 13 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirildi. Açılışa Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Özcan, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Prof. Dr. Aydın Aybar, Prof. Dr. Yücel Güney ve Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı ile öğretim elemanları katıldı.

“Sismik İzolatörü Test Merkezi hem ülkemize hem de insanlığa hizmet edecek”

Anadolu Üniversitesi Sismik İzolatörü Test Merkezi’nin açılış konuşmasını yapan Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, “Öncelikle Sismik İzolatörü Test Merkezi’nin hem ülkemize hem de insanlığa sağlayacağı hizmetinden dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Anadolu Üniversitemiz, yaptığı yatırımlar ve verdiği hizmetlerle Eskişehir’in ve ülkemizin kalkınması yönünde ciddi çalışmaları ve köklü bir geçmişi olan eğitim yuvasıdır. Bu bilim merkezimiz de, hem bilimin hem de insanlığın hizmetine çok güzel bir eser kazandırmış oldu. Dolayısıyla bu merkezin insanlığa kazandırılmasındaki desteklerinden dolayı Rektörümüzü, akademik çalışmalarından dolayı emeği geçen öğretim üyelerimizi ve ekibini kutluyorum.” dedi.

“Akademisyenlerimiz de önemli çalışmalara ve başarılara imza atacak”

“Sismik İzolatörü Test Merkezi’nin Üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek açılış konuşmasına başlayan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan şunları aktardı: “Bu proje tamamen Üniversitemizin öz kaynaklarıyla bilimsel araştırma projesi bütçesinden hazırlanmış bir projedir. Buradaki temel amacımız hem sismik izolatörleri test etmek hem de bunun yanında ülkemizde ilk defa uygulanacak sistemi de yerleştirmektir. Ayrıca merkezimizi bir Ar-Ge merkezi olarak kullanmak da amaçlarımızdan bir diğerini oluşturuyor. Üniversitemizin çok güçlü bir Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü var. Bu fakültemiz ve enstitümüzde de deprem araştırmaları yapılıyor. Dolayısıyla bu araştırmaları tamamlayıcı bir mekanizma olarak da inşallah bundan sonra merkezimizde sadece deprem izolatörleri test edilmeyecek aynı zamanda akademisyenlerimiz de önemli çalışmalara ve başarılara imza atacak.”

“Ülkemizin en temel hedeflerinden biri de yerli ve milli sanayi.” diyen Rektör Gündoğan ayrıca, “Özellikle son yıllarda devletimiz bu konuya oldukça önem veriyor. Biz de Anadolu Üniversitesi olarak bundan sonra Türkiye’de test edilecek deprem izolatörlerinin Üniversitemiz bünyesinde test edilmesini sağlayarak, bu testlerin dış ülkelere gitmesinin bir anlamda önüne geçmiş olacağız. Bu bağlamda Anadolu Üniversitesi Sismik İzolatörü Test Merkezi sadece Türkiye’de üretilen izolatörleri değil, aynı zamanda yurt dışında üretilen izolatörlerin de test edileceği bir merkez olmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Anadolu Üniversitesi Sismik İzolatörü Test Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Gökhan Özdemir ise merkez hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirerek katılımcılara bilgiler verdi.

Sismik İzolatörü Test Merkezi dünya sıralamasında ilk beş içerisinde yer alacak

Sismik İzolatörü Test Merkezinde, depreme karşı dayanıklı yapı alanında son yıllarda oldukça hızlı bir biçimde kullanımı artan deprem izolatörlerinin testleri Türkiye’de ilk defa yapılabilir hâle gelecek. Mevcut durumda bu ürünlerin testlerinin tamamen yurt dışındaki laboratuvarlarda gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, Anadolu Üniversitesi tarafından Türkiye’nin inşaat sektörünün kullanımına sunulan bu merkez sayesinde dışarıya olan bağımlılık ortadan kalkmış olacak. Ayrıca merkez, üstün yükleme kapasitesi sayesinde deprem izolatör birimlerinin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge faaliyetlerinin de yürütülmesine olanak sağlayacak. Hazırlanan test düzeneği, diğer test merkezleri ile kıyaslandığında ise yükleme kapasitesi açısından dünya sıralamasında ilk beş içerisinde yerini alacak.

Açılışın ardından Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından Anadolu Üniversitesi Havacılık Mükemmeliyet Merkezi ve Yabancı Diller Yüksek Okulu ziyaret edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER